По-русскиEspañolFrançaisDeutschEnglishPolskiSzukaj
Bitwa o Anglię i lotnictwo polskie

Polscy lotnicy wyróżnili się w czasie kampanii wrześniowej i zaznaczyli swoją obecność w czasie kampanii francuskiej. Szczególną jednak rolę odegrali w 1940 r., gdy rozegrała się - decydująca dla losów Wielkiej Brytanii i całej koalicji - powietrzna Bitwa o Anglię (8 VIII-31 X). Przemysł brytyjski produkował wystarczającą ilość maszyn, ale w tak krótkim czasie nie można było wyszkolić pilotów. Dlatego trudno jest przecenić rolę cudzoziemskich lotników wśród których największą grupę stanowiło 151 polskich pilotów. Walczyli oni zarówno w jednostkach brytyjskich, jak i w polskich dywizjonach myśliwskich 302 i 303 oraz bombowych 300 i 301. W czasie Bitwy o Anglię Polacy zestrzelili 203 maszyny Luftwaffe, co stanowiło 12% ogółu strat niemieckich w tej bitwie.

Sukcesy Polaków skłoniły dowództwo brytyjskie do rozbudowy polskich sił lotniczych: do lata 1941 r. powstało łącznie 8 dywizjonów myśliwskich i 4 bombowe. Później tworzono następne, a m.in. Polish Fighting Team (od nazwiska dowódcy zwany "cyrkiem Skalskiego"), który walczył w Afryce Północnej. Polscy piloci brali udział w walce z Luftwaffe osłaniając Anglię - m.in. zniszczyli 193 niemieckie pociski rakietowe V 1 i V 2 - i w wyprawach na kontynent, gdzie walczyli w osłonie eskadr bombowych, bombardowali wyznaczone cele (m.in. Zagłębie Ruhry, Hamburg, Bremę), osłaniali działania wojsk lądowych w czasie inwazji w czerwcu 1944 r. W 1944 r. polska jednostka lotnicza stacjonująca we Włoszech przerzucała do kraju ludzi i wyposażenie dla AK, a podczas Powstania Warszawskiego polskie załogi 91 razy startowały do lotów z zaopatrzeniem dla walczących. W latach 1940-1945 polskie dywizjony i Polacy służący w lotnictwie brytyjskim strącili na pewno 621 samolotów przeciwnika, a łącznie z kampaniami wrześniową i we Francji zestrzelono około 900 samolotów (i 189 prawdopodobnie). 
Oprac. Andrzej Paczkowski
Paweł Sowiński
Dariusz StolaLotnictwo Polskie na Zachodzie. Bombowce polskie z Coastal Command.
Lotnictwo Polskie na Zachodzie. Myśliwce z dywizji 303.
Samolot pil. Skalskiego z wymalowanymi krzyżami, oznaczającymi zestrzelone samoloty niemieckie.
Lotnictwo Polskie na Zachodzie. Ładowanie bomb do samolotu "Lancaster"
Major Zumbach z dywizjony 303 w swoim "Spitfire"

Lotnictwo Polski na Zachodzie. Piloci z dywizjonu 303 .
Lotnictwo Polskie na Zachodzie.
Lotnictwo Polskie na Zachodzie.
Lotnictwo na Zachodzie. Polscy lotnicy w Angli.
Polskie Siły Powietrzne w Wielkiej Brytanii.
Polskie Siły Powstańcze w Wielkiej Brytanii
Jozef Frantisek, czeski pilot myśliwski
mjr pilot Aleksander Gabszewicz
Polskie siły powietrzne w Wielkiej Brytanii
Polskie siły powietrzne w Wielkiej Brytanii. Samolot Dywizjonu 317.
Polskie siły powietrzne w Wielkiej Brytanii.
Polskie siły powietrzne w Wielkiej Brytanii.
CMS system zarządzania treścią agencja interaktywna: projektowanie stron www, cms, intranet, multimedia, aplikacje mobilne
Bitwa o Anglię i lotnictwo polskie